gordion
gordion
Intersteno Hakkında | Haberlere Dön
Kısa adı INTERSTENO olan Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu; 1887 yılından bu yana Stenografi, Daktilografi ve Bilgisayar konularında gelişmeleri teşvik amacıyla Kongreler ve Dünya Şampiyonaları organize etme faaliyetlerini sürdürmekte olan, Birleşmiş Milletlere bağlı bir Federasyondur.

Intersteno Hakkında

Intersteno Logo

Kısa adı INTERSTENO olan Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu; 1887 yılından bu yana Stenografi, Daktilografi ve Bilgisayar konularında gelişmeleri teşvik amacıyla Kongreler ve Dünya Şampiyonaları organize etme faaliyetlerini sürdürmekte olan, Birleşmiş Milletlere bağlı bir Federasyondur.

2013 yılına kadar toplam 49 kongre ve 29 Dünya Şampiyonası organize etmiş bulunmaktadır.

INTERSTENO Statüsünden iki önemli alıntı :

Madde 1.4: “Federasyon, tarafsız bir organizasyondur. Kazanç sağlama amacı yoktur. Federasyonun parasal kaynakları ancak Tüzükte belirtilen amaçlarla kullanılabilir. Üyelerine tahakkuk ettirilen parasal kaynaklarda herhangi bir finansal kâr olamaz. Hiçbir üye; Federasyon amaçları dışında ödemeler yapamaz veya yüksek ücretlerle yapılan harcamalardan menfaat sağlayamaz.

Madde 1.5: “Federasyon; hiçbir politik, dini veya etnik içerikli tartışmalara izin vermez.

Alıntı kaynağı : www.intersteno.org

Türkiye 5 Mayıs 1957 tarihinde INTERSTENO’ya katılmış; aynı tarihte Merkez Komitesine de üye olmuştur.

2000 yıldan fazla tarihi olan stenografi ve 150 yıldan fazla geçmişi olan daktilografi mesleklerinin ve günümüz bilgisayar çağının gereği Amatör ve Profesyonel Bilgi İşlem uygulamalarının ve eğitiminin geliştirilmesi için yapılan bu meslekî kongreler, parlamentolarda, her türlü kurullarda ve bürolarda sorunların çözümlenmesi, işlerin daha verimli yapılabilmesi için fikir ve deneyim alışverişleri yapmak, çalışanları daha verimli çalışmaya teşvik etmek üzere, ülkeler arası yarışlar ve Dünya Şampiyonaları organize etmek gibi faaliyetleri görev bilmiş; arada geçen iki büyük Dünya savaşının sonralarında da kongreler yine başlayıp yapılabilmiş; böylece, 1954 yılından beri üye ülkelerden birer temsilcinin oluşturduğu Merkez Komitesinin her yıl toplanmasıyla daha sistemli olarak gelişmeleri ve kurallaşmaları hızlandırmıştır. 1955 yılından 1995 yılına kadar 2 yılda bir, sonrasında ise 3 yılda bir üye ülke gruplarının organize ettikleri Kongre ve Şampiyonalar da durmadan gelişerek bugünlere gelmiştir.

INTERSTENO Kongrelerinin 49′uncusu ve Kongre kapsamında gerçekleşen Dünya Bilgisayar Klavye ve Stenografi Şampiyonaları, 2013 yılının Temmuz ayında Belçika’nın Gent şehrinde yapıldı.


Resimleri Orjinal Boyutlarında Görmek İçin Resmin Üzerine Tıklayınız.

Okunma Sayısı : 4788
Telif Hakkı 2013
Online : 3 | Bügün : 19
Toplam : 576332